TG intervju

Evo kako je izgledao program Milana Miličevića prije 12 godina: Nije realizovao ni 70 odsto obećanog

Posljednjih dana u medijskom prostoru mogli smo čuti i pročitati niz hvalospjeva i laskavih naslova o „uspješnosti i razvoju, efikasnosti, prosperitetu“ predvođenim aktuelnim načelnikom opštine Teslić, poput „Teslićani znaju da su naša obećanja postala realnost“, „Postali smo sinonim za napredak“ itd… Nekome neupućenom u prilike i događaje, nekome ko živi i radi van opštine Teslić, koji se 12 godina, u toku vladavine lokalnog SDS-a, odvijaju na području opštine, možda ovakve rečenice i naslovi zvuče optimistično i zavodljivo, možda ulivaju povjerenje u efikasnost, viziju i pragmatičnost, načelnika opštine Miličevića, međutim, upitaćemo Miličevića šta je to obećano on realizovao, koje su to njegove ideje koje je on za tri mandata ili 12 godina uspješno realizovao ili bar priveo ih kraju? Ono što moramo priznati, Miličevića možemo pohvaliti zbog vještog spinovanja, obmanjivanjem i manipulacijom javnosti, takozvanom prodajom magle, dok ako se imalo zagrebe ispod površine i sagledaju i izanaliziraju činjenice, vidjećemo da to baš nije tako kako to predstavlja Miličević.

Link sa dokumentom: https://files.fm/u/2rksspf7pk

Jedan od najznačajnijih projekata koji se već više od 12 godina realizuje na području naše opštine, a kojima se kiti aktuelni Miličević je „Projekt proširenja vodovodne mreže, unapređenja vodosnabdijevanja, kanalisanja i prečišćavanja otpadnih voda”. Pomenuti projekat niti je njegova ideja, niti je započeo realizaciju tog projekta. U pitanju je projekat „Vodovod i kanalizacija u Republici Srpskoj“ koji se uspješno realizuje od 2010. godine. Ugovor o finansiranju  između Bosne i Hercegovine i Republike Srpske i Evropske investicione  banke (EIB) – “Vodovod i kanalizacija u Republici Srpskoj”, u ukupnom iznosu od 50 miliona evra potpisan je 2010. godine, a opština Teslić je samo jedna od 24 opštine koja je učestvovala u njemu. Kako je navedeno u saopštenju tokom potpisivanja ugovora završetak projekta se očekivao 2015. godine!!! Opština Teslić još 23.3.2011. godine prisupila tom projektu, ali je donošenjem nove odluke sredinom 2012. godine i  zvanično ušla u njegovu realizaciju.

Projekat poslovne zone “Lanara”, bombastično predstavljan u posljednja dva predizborna ciklusa od strane načelnika opštine Miličevića. Projekat poznat po holandskom investitoru koji je pobjegao glavom bez obzira zbog probijanja rokova za uređenje prostora u industrijskoj zoni od strane Opštine Teslić, poznat po fiktivnim stranim investitorima, projekat i zona poznata po tome što se nakon deset godina i značajnih ulaganja za njeno stavljanje u funkciju, u njoj trenutno, skladišti i cijepa ogrevno drvo, zona koja je zarasla u rastinje i još uvijek nije privedena namjeni. Sama ideja je potekla 2011. godine, a u ozbiljniju realizaciju ušlo se donošenjem Odluke o pristupanju izradi Studije izvodljivosti uređenja Industrijske zone “Lanara” iz februara 2012. godine. Ponovo ideja tuđa, samo što aktuelno rukovodstvo Opštine, za više od deceniju ništa, konkretno u njoj uradilo nije, ni investitora, a ni bombastično najavljivanih proizvodnih pogona nema u njoj.

A sada ćemo reći koju riječ o obećanjima Miličevića i njegovoj datoj riječi. Za temu “obećano – ispunjeno” možda je najbolje u razmatranje uzeti dokument “Program rada načelnik 2012 – 2016” koji je najjasniji primjer šarene laže i prodavanja magle koju je do savršenstva doveo Miličević, i najbolji je primjer šuplje price i neispunjavanja obećanog. Za sam početak, napomenućemo da je riječ o programu koji se odnosi na period od četiri godine, a mi ćemo analizirati šta je od toga realizovano za period od 12 godina.

Pa krenimo redom.
Pod tačkom I dokumenta “Privredna aktivnost”

Oblast poljoprivredne proizvodnje, navedeno je između ostalog:

  • Osnovaće se Fond za razvoj poljoprivredne proizvodnje. Posebna pažnja posvetiće se razvoju stočarstva i voćarstva. Stimulisaće se investitori za ulaganje u prerađivačke kapacitete ove djelatnosti.

Oblast zanatsko-preduzetnička aktivnost:

  • Za otvaranje proizvodnih pogona obezbjediće se i sprovesti postupak dodjele građevinskih parcela pod povoljnim uslovima, na područima industrijskih zona …
  • Za podsticaj razvoju poljoprivredne proizvodnje i zanatsko preduzetničke djelatnosti, godišnje će se izdvajati 10% budžetskih sredstava.

Turizam:

  • Uređivanje izletišta na autaktivnim lokacijama naše opštine
  • Sabor izvornog narodnog stvaralaštva dići na viši nivo time što bi dobio sveslovenski karakter i veću podršku Vlade RS

Za 12 godina vlasti nije formiran Fonda. Podsticaji u poljoprivredi za 12 godina, povećani su svega 50.000 KM, sa 300.000 KM koliko su iznosili 2012. na 350.000 KM koliko iznose 2024. godine. Treba imati na umu da je budžet opštine Teslić 2012. godine iznosio 13.700.000 KM, a 2024. iznosi 33.000.000 KM, odnosno kada se odbiju ustanove koje su u trezoru, budžet Opštinske uprave iznosi 26.034.970 KM, znači duplo je veći u odnosu na 2012. godinu.

Iako je Pravilnikom o uslovima i načinu dodjele nepokretnosti u svojini Opštine ispod tržišne cijene ili bez naknade iz 2017. godine jasno propisano da se u cilju realizacije investicionog projekta od posebnog značaja za lokalni ekonomski razvoj, može obaviti prodaja izgrađenog i neizgrađenog građevinskog zemljišta po cijeni nižoj od tržišne vrijednosti ili bez naknade, uz ispunjavanje određenih uslova od strane investitora, nijedan poslovni subjek nije ostvario to pravo od 2017. godine.

Pored toga, 12 godina poslije, izdvajanja za podsticaje u poljoprivredi i privredi na godišnjem nivou iznose 600.000 KM, drugim riječima za 12, odnosno 10 godina, nije bilo nikakvog uvećanja podsticaja iako je budžet opštine uduplan, a prema Miličevićevom planu da će se za podsticaje u privredi i poljoprivredi izdvajati 10% od ukupnog budžeta,  danas bi ti podsticaji trebali iznositi 2.600.000 KM.

Koja su to izletišta uređena za 12 godina na području naše opštine? Sabor izvornog I narodnog stvaralaštva je ugašen.

II Komunlna infrastruktura (posvetićemo se)

  • Rješenju problema vodosnabdijevanja dijelova opštine koji oskudijevaju pitkom vodom
  • Rješavanje problema odlaganja čvrstog otpada
  • Izgradnja pješačkih staza uz putne komunikacije koje prolaze kroz gusto naseljena mjesta
  • Rješavanje imovinskih odnosa pod povoljnim uslovima nad zemljištem dodijeljenom licima iz kategorije izbjeglih i raseljenih
  • Iniciraće se projekat izgradnje obilaznice oko Teslića regionalni put Teslić – Blatnica – dionica Studenci – Rudnik – Barići.
  • Pokrenuće se aktivnost na izgradnji šetališta duž rijeke Usore, od gradskog do banjskog mosta sa rasvjetom na solarnu energiju
  • Pristupiće se konačno izgradnji studije izvodljivosti i projekata za izgradnju gradske toplane
  • Za kapitalne investicije u oblasti komunalne infastrukture godišnje će se izdvajati 25% budžetskih sredstsva.

Iako je u projekat vodosnabdijevanja i kanalisanja otpadnih voda u proteklih deset godina uloženo preko 20 miliona konvertibilnih maraka, uglavnom kreditnih sredstava, značajan broj  naselja opštine Teslić i mjesnih zajednica i dalje ima problem sa vodosnabdijevanjem, čak se problem javljaju i u naseljima u kojima je kroz projekte FICHE I i II vodosnabdijevanje riješeno, što je rezultat nekvalitetno izvedenih radova i nestručnosti kadra lokalnog preduzeća “Rad”.

Što se tiče pješačkih staza za 12 godina izrađene su samo tri. Naselje Rudnik 900 metara, Naselje Đuliće 1000 metara koja je nastavak staze izrađene u period vladavine SNSD-a u dužini od 1.800 metara i staza od hotela “Kardial” prema Jelića potoku u dužini od 1100 metara, međutim na izgradnju pješačke staze na regionalnom putu od Barića prema Memić brdu čeka se pola decenije, iako su mještani tih naselja obezbjedili svu projektnu dokumentaciju.

O rješavanju problema odlaganja čvrstog otpada da ne pričamo, odlaganje otpada još uvijek se vrši na deponiji Lučinac kojoj je vijek trajanja davno istekao. Lokalno komunalno preduzeće “Komunalac” 2020. godine pokrenulo je “Izradu glavnog projekta za zatvaranje gradske deponije Lučinac – Teslić”, ali i dan – danas po pitanju njenog izmještanja i gašenja ništa urađeno nije. Kakvo je stanje sa deponijom najbolje znaju i “osjete” mještani Vrela i Žarkovine tokom toplijih perioda godine, a i svaki vozač motornog vozila i putnik koji prođe magistralnim putem pored nje. Rješavanje imovinskih odnosa nad zemljištem izbjeglih i raseljenih lica ni dan-danas nije riješeno. Obilaznica oko Teslića za regionalni put za proteklih 12 godina nije ni pomenuta. Pješačka staza do gradskog do banjskog mosta sa rasvjetom na solarnu energiju nije urađena. Probijeno je šetalište od Sportskog centra “Radolinka” pa do gradskog mosta, ali zbog neodržavanja šetališta veći dio godine tim šetalištem se ne može kretati.  Izdvajanje od 25% od opštinskog budžeta za projekte komunalne infrastrukture u današnjim uslovima iznosilo bi preko 6.500.000 KM godišnje, imajući u vidu da je izborna godina, kada se maksimalno ulaže u izgradnju infrastructure,  prema budžetu za 2024. godinu uloženo je 2.000.000 KM.

Boračka problematika

  • U saradnji sa Boračkom organizacijom obnoviće se rad Fonda solidarnosti koji će biti sredstvo u rukama Boračke organizacije za rješavanje najugroženijih iz boračke kategorije

Fond za 12 godina mandata načelnika opštine Milana Miličevića nije formiran.

Nevladine organizacije i problematika mladih

Za programe nevladinih organizacija u budžetu Opštine obezbijediće se 0,5% budžetskih sredstava.

– Za programe omladinskih organizacija i udruženja mladih obezbijediće se se sredstva u visini od 1% budžetskih sredstava.

-U Administrativnoj službi Opštine, javnim preduzećima i ustanovama čiji je osnivač Skupština opštine Teslić, planski će se pristupiti organizovanju volonterskog stažiranja licima sa završenim fakultetom

Budžetom za 2024. godinu, za finansiranje udruženja i organizacija izdvojeno je 130.000 KM, dok je za istu stavku u budžetu za 2012. godine izdvojeno 110.000 KM. Kako je navedeno u programu rada načelnika opštine taj iznos trenutno bi trebao biti 260.000 KM.

Za program mladih budžetom za 2024. godinu, predviđena su sredstva u iznosu od skromnih 30.000 KM.

Što se tiče prijema pripravnik i volontera u Opštinsku upravu  i javna preduzeća čiji je osnivač lokalna zajednica već nekoliko posljednjih godina ne postoji ni planski prijem pripravnika, a za volontersko stažiranje da ne pričamo.

Sport i kultura

  • Iz budžeta opštine Teslić obezbjediće se sufinansiranje svih sportskih društava koja su osnovana uz saglasnost Skupštine opštine Teslić  
  • Iniciraće se aktivnosti na izradi studije izvodljivosti za izgradnju gradskih bazena u sklopu sportskog centra “Radolinka”
  • Sprovešće se aktivnosti na oživljavanju Radio-Teslića

Nesporna činjenica je da Opštinska uprava u budžetu izdvaja sredstva za finansiranje sportskih organizacija. Ta sredstva u budžetu 2012. godina za finansiranje sportskih društava iznosila su 300.000 KM, danas 12 godina poslije za finansiranje sportskih društava izdvaja se 330.000 KM.

O izgradnji bazena još uvijek govora nema, isto tako je sa “oživljavanjem” Radio – Teslića.

Školstvo i zdravstvo

– U budžetu Opštine obezbijediće se sredstva za redovno finansiranje materijalnih troškova u srednjim školama i sredstva za sufinansiranje projekata izgradnje i rekonstrukcije školskih objekata, preduzeće se mjere za očuvanje statusa područnih škola bez obzira na manji broj učenika, a u cilju očuvanja života na selu.

– U budžetu Opštine obezbijediće ce sredstva za kvalitetniju zdravstvenu zaštitu i kvalitetniji rad područnih ambulanti i za podršku stvaranja uslova za otvaranje porodilišta u Domu zdravlja, Sveti Sava”, a posebno će se potencirati aktivnosti:

– Uspostavljanje dežurstava u apotekama u gradu Tesliću u trajanju od 24 sata.

– Uspostavljanje rada stomatoloških ambulanti u ambulantama Čečave, Blatnice, Pribinića i Buletića.

Budžetom opštine Teslić za 2012. godinu za finansiranje SMŠ  „Jovan Dučić“ izdvojeno je 147.000 KM, SMŠ „Nikola Tesla“ 130.000 KM, a za finansiranje osnovnog obrazovanja 21.000 KM. 12 godina poslije, iz budžeta opštine za 2024. godinu za školu „Jovan Dučić“ izdvojeno je 172.610 KM, „Nikola Tesla“ 132.840 KM, a osnovno obrazovanje 10.000 KM.

O otvaranju porodilišta u Tesliću i izdvajanje sredstava u tu svrhu da ne pričamo, takođe o uspostavljanju stomatoloških ambulanti u: Čečavi, Blatnici, Pribiniću i Buletiću.

Da zaključimo. Namjera nam je bila da pokažemo  na primjeru ovog dokumenta da je više od 70% zacrtanih ciljeva ostalo samo slovo na papiru. Većina zacrtanog nije realizovana za te četiri godine, nego da ciljevi nisu realizovni ni za 12 godina vladavine, dok se i od onih 30% značajan dio odnosi na neke uopštene i uobičajene stvari koje su i obaveza načelnika opštine da ih izvršava.

Svi relevantni podsticaji, davanja za poljoprivredu, privredu, sport, programe mladih i organizacije civilnog društva,finansiranje škola za 12 godina skoro da nisu uvećana, iako se budžet u odnosu na 2012. godinu uduplao.

Oblast privrede, izgradnja bilo kakvih proizvodnih kapaciteta za 12 godina ostala je na nuli. Svi značajniji projekti kojima se Miličević koristi u predizbornoj kampanji započeo je neko drugi i tuđa su ideja,  a svojom „stručnošću“ i bezidejnošću  još uvijek završeni nisu ili su propali, poput industrijske zone „Lanara“. Gdje su ti silni strani investitori nakon višegodišnje priče o „zoni ekonomske efikasnosti“, silnim sertifikatima, tablama, gdje su ti novootvoreni proizvodni pogoni, koji bi i mogli zadržati i spriječiti građane opštine od odlaska sa područja naše opštine. Škole su nam prazne, za posljednjih deset godina broj učenika u većini seoskih je prepolovljen, značajan broj područnih je pred gašenjem, jer u klupama sjedi samo par učenika. Ulice su nam u večernjim časovima puste, ugostiteljski objekti prazni, sem u par mjeseci kada dijaspora dođe u Teslić.  Ni samo ne znamo koliko je građana Teslića otišlo „trbuhom za kruhom“, a mi se u 21. vijeku hvalimo sa asfaltiranjem 400 – 500 metara asfalta, širine 3 metra, to su nam uspjesi i podvizi, hvalimo skicama i projekcima idejnih rješenja dok strukturalno, u privrednem smislu, za dugih 12 godina ništa značajno urađeno nije, nijedan značajan projekat koji će olakšati i poboljšati kvalitet života građana opštine i spriječiti njihov odlazak sa ovih područja. Dok nam kružni tok i fontana, most i par asfaltiranih i uređenih gradskih ulica i trotoara predstavljaju krunu uspijeha dvanaestogodišnjeg rada, napravljenih ne iz vlastitih sredstava, nego kredita, čiji estetski značaj u suštini niko ne osporava, sa pravom možemo reći da je proteklih 12 godina vladavine Milana Miličevića samo estetika, “prodaja magle” i prazna priča.

Back to top button